Memoriál Antonína Plecháče - žákovský fotbalový turnaj v Hostinném
f
Aktualizováno: 05.01.2018 07:01

První zmínky o tomto turnaji se tradují o více než třicet let nazpět. Tehdejší funkcionáři oddílu dali základ fotbalové akci, jako památku na bývalého člena Tatranu.

Pan Antonín Plecháč, po kterém byl Memoriál pojmenován, pracoval coby činovník snad ve všech funkcích Tatranu. Pomáhal ve všech činnostech chodu oddílu, od správcování přes hospodáře po výchovu mládeže. V šedesátých letech pořádal tzv. pouliční turnaje žáků. Předsedu oddílu vykonával přes pětadvacet let a v roce 1983 se stal za dlouholetou práci v oddíle Čestným členem Tatranu! Právě mládežnický fotbal byl pak mottem pro vznik této zajímavé sportovní akce v Hostinném.

V začátcích byl turnaj pouze jednodenní s maximálně osmi žákovskými týmy z okolí. Hrálo se tehdy na škvárovém hřišti, zázemí a ceny skromné. To byl konec osmdesátých let. Po sedmi ročnících akce zaniká. Po druhé se podaří turnaj rozjet v roce 95 minulého století partě lidí okolo Walesche, Jarého a Hofmana. Změnilo se také zázemí na Tatranu, provedla se rekonstrukce hrací plochy na dnešní travnatou. Zvýšila se také kvalita soupeřů. Už to nebyli „jen“ okolní vesnice, ale občas přijela i zvučná jména např. Dukla Praha, Trnava nebo Mladá Boleslav. Bohužel však i po druhé byla pravidelnost přerušena.

Třetí a zatím poslední obrození akce vzniklo v roce 2002 a trvá dodnes! Je pravda, že úvodní ročník (15) v novodobé historii odehrála mužstva přípravek. V následném ročníku se však pořadatelé vrátili opět k žákovským kategoriím. Jak turnaj získával na kvalitě, zvyšoval se i zájem účastníků. Z osmi přihlášených, přes desítku a v posledních letech není výjimkou dvanáct nebo čtrnáct týmů z celé ČR. Akce postupně přestala být jen domácí. Na Memoriál si našli cestu mužstva z Polska, Německa i Slovenska. Pravidelnými účastníky se staly také děvčata z Hradce Králové.

Turnaj je již pravidelně dvoudenní akcí, navíc se spoustou doprovodných programů. V posledních třech letech se nově zmodernizovalo zázemí pro hráče. Komfortní podmínky získali i rozhodčí. Nová budova nabízí kompletní servis pro fotbalisty v Hostinném. V areálu je i klubová restaurace s velkou betonovou terasou. Součástí je travnaté tréninkové hřiště a prostor pro stanové městečko. K ubytování je však i celá řada dalších variant.

Pokud budete mít zájem se zúčastnit turnaje v Hostinném, budeme potěšeni. Stačí jednoduchý krok, buď přímo emailem nebo reagovat na předtištěnou přihlášku.

Autor: Luboš Horák
01.07.2774
foto
Přečteno: 936x

Související články


Diskuse k článku

Pro přidávání příspěvků do diskuze se musíte přihlásit
14:42:17 © Luboš Horák (2008 - 2023)