První krůčky fotbalové éry dnešního Tatranu Hostinné byly zaznamenány již na podzim roku 1945 v době osídlování našeho pohraničí. Bylo to několik jedinců , z jejichž podnětu byla svolána valná hromada v hotelu ,,U dvou obrů,” kde byl zvolen první výbor SK Hostinné. V této době byla sestavena i první jedenáctka SK Hostinné.
Následující rok 1946 je možno charakterizovat jako rok největších starostí celého výboru SK Hostinné. Hlavní úkoly:ustavení stabilní jedenáctky oddílu,nákup výstroje, stavba lávky přes Labe, úprava hrací plochy a zahájení mistrovských soutěží. Mužstvo je zařazeno do III. třídy Severočeské fotbalové župy a má vlastní škvárové hřiště. Postupně pak prochází I.B třídou a na nějaký čas se usadí dokonce v krajském přeboru. Mění se postupně i název klubu. Přes Sokol papírny Hostinné, DSO Tatran až k nynějšímu TJ TATRAN Hostinné. Několikrát zajíždí k přátelským zápasům na Slovensko, Moravu a do Polska.
V roce 1959 jsou již patrné velmi dobré výsledky dorostu v I. A třídě Východočeského kraje. V témže roce se hraje i první zimní turnaj , který uspořádal Tatran hlavně jako přípravu na nadcházející ročník v I .A třídě. Zúčastnili se ho tehdy čtyři mužstva Spartak Vrchlabí ,J. Tiba Dvůr Králové, J. Podhůří a Tatran Hostinné, který se stal vítězem turnaje.
V roce 1963 je Tatran po reorganizaci zařazen do okresního přeboru. V tomto období vzniká žákovské družstvo. Tatran se pak postupně vrací do I.B třídy , kde se na delší údobí usadí.
V letech 1970-1972 Tatran prvně zajíždí k přátelským zápasům do bývalého NDR. Začíná se stavět tribuna a oplocení kolem hřiště.
V období 1979-1981 se upravuje hrací plocha. Mizí škvárový povrch a je nahrazen travnatým. Dvě mistrovské sezóny jsou odehrány na hřištích v Dolní Kalné a na provizorním hřišti v Hostinném proti bývalému Technolenu.
V sezóně 1982-1983 již Tatran hraje na novém trávníku. Jsou zrekonstruovány i šatny. V devadesátých letech sehraje mužstvo několik přátelských zápasů s německým SC Gera.
Zástupci vedení oddílu dává vzniknout žákovský turnaj Memoriál Antonína Plecháče. Na památku na dlouholetého činovníka Tatranu, který svůj život zasvětil tomuto sportovnímu odvětví. V posledních letech byl turnaj již organizován jako dvoudenní s větším počtem účastníků. Při 16. ročníku v roce 2003 se z něho stává dokonce mezinárodní a i za účasti dívčí jedenáctky. Posledním vítězem se stala Jiskra Jaroměř.
Tatran je v sezóně 2003-2004 tvořen z pěti mužstev, a to: družstvo dospělých (5 místo OP), dorostu (6místo KS), starších žáků (10.místo KS), mladších žáků (3. místo KS) a elévů (2.místo OP). V oddíle je registrováno 130 hráčů ( z toho 96 mládeže).
2004-2005 založila se rezerva 1. týmu a hned první rok postoupila do 3. třídy okresního přeboru. Ten samý rok šlo i za přispění rezervy výkonostně nahoru Áčko a usilovně bojovalo o postup zpět do 1. B třídy. O ten jsme bohužel přišli hlavně kvůli horším výsledkům v první půli soutěže.
2005-2006 - "A" tým se po 3 letech v okresním přeboru vrací do 1. B třídy po vynikající sezóně pod vedením Vítězslava Brože. Béčko se umísťuje v klidném středu tabulky a dorost se potácí na chvostu 1. krajské třídy.
2006-2007 - 1. mužstvo Tatranu si vybírá krutou daň nováčků, ale nakonec se soutěž s vypětím všech sil zachraňuje. I rezerva se začíná propadávat na chvost, ale i to se podařilo zachránit. Bohužel po několika letech již neudržitelně padá dorost zpět do okresního přeboru.
2007-2008 - Černá sezóna Tatranu. Po této sezóně již budou hrát krajskou soutěž pouze žáci, jelikož spadl "A" tým i "B" tým a dorostu se bohužel nepodařilo o bod postoupit zpět.
2009-2012 - Postupně proběhla rozsáhlá rekonstrukce zázemí stadiónu a v sezóně 2011/2012 se A týmu podařilo vyhrát okresní přebor a po 6 letech se navrátit do 1.B třídy.