Podrobný článek k Memoriálu
f s Statistiky

Podívejme se na letošního ,,Plecháče“…

 

Letošní dvaadvacátý ročník měl rekordních dvanáct přihlášených týmů. Devět domácích mužstev, dvě z Polska a jedno z Německa.

V posledním týdnu před turnajem však pořadatelům dělalo starosti počasí. Každodenní lijáky ztěžovaly přípravy, ale z blížícím se víkendem se počasí umoudřilo. V pátek 26.6. se na stadion v Hostinném začala sjíždět mužstva již od odpoledních hodin. Důvod byl jasný. Zabrat si tak nejlepší místo pro ubytování ve stanovém městečku. Možnost ubytování bylo i v párty stanu firmy Texson, které využilo mužstvo Slávie Hradec Králové. Slávisti si tuto prioritu zajednali s velkým předstihem. Další možností byl pronájem ubytovny Skaut , které využila mužstva Polska, Německa a Bohemiansu Praha.

První špatná zpráva přišla z polského Wojcieszówa , když pro záplavy nemohl místní klub odcestovat do Hostinného. To navíc zkomplikovalo rozlosování  v herním řádu. Jedna skupina po třech týmech musela následně odehrát základní část dvoukolově. Jak se později ukázalo, kvalitu turnaje to nijak nepoznamenalo.

Ovšem problém to nebyl jediný. S blížícím se podvečerem se na obloze postupně zatáhlo. Bylo jasné, že ani pátek dešti neunikne. První hodinový déšť v osmnáct hodin ještě nikoho nevystrašil, přesto pořadatelé dělali opatření pro Slávisty v párty stanu. Dobře utěsnit konstrukci podlahy se jevil jako problém. Když však déšť spustil do dvaadvacáté hodiny ještě dvakrát a vydatně, museli pořadatelé situaci řešit. Narychlo ,,evakuovali“ družstvo i z doprovodem do fotbalových šaten. Jejich párty stanem se hnala voda proudem a podmínky na spaní byly ohroženy. Provizorně tak byl vyřešen pátek a během soboty bylo mužstvo už v DDM.

 

Sobotní ráno 27.června bylo ve znamení slavnostního zahájení. Tomu předcházelo setkání trenérů s významnými hosty a pořadateli v klubové restauraci. Zde se upřesnila pravidla a herní systém turnaje . Vypila se káva a něco lehkého se pojedlo. Na rautu nechyběli zástupci Města Hostinné, starosta Karel Klíma , radní Tomáš Anděl a člen zastupitelstva Petr Chmelík.

Z řad sponzorů a velký příznivec žákovského fotbalu Jaroslav Olša.

Přesně v devět hodin odstartoval slavnostním výkopem starosta města dvoudenní maratón.

 

Turnaj začínal duelem domácího Tatranu proti loňskému vítězi – Jiskře Jaroměř.

Tatran tento zápas zvládl vítězně a brankami Ouhrabky a Grima Jiskru porazil 2:1!

Celý sobotní den se bojovalo ve třech skupinách, kde bylo celkem jedenáct týmů.V červené skupině s domácím Tatranem a Jiskrou Jaroměř byl ještě FSG Bensheim (D) složený z poloviny chlapců a děvčat. Čtvrtým byl RSCM Rozkoš.

Modrá skupina byla bohužel tříčlenná . Bohemians Praha , Slávia Hradec Králové a SK Kosmonosy. Ve třetí zelené skupině byl Sokol Třebeš , neznámý Wlókniarz Zgierz (PL) , Tempo Praha a Slavoj Stará Boleslav.

 

Domácí ve druhém zápase porazili Bensheim 2:1. A to velmi brzo prohrávali 0:1! Stav otočili brankami Zajíčka a Ouhrabky. Velmi pozitivní skutečnost – po dvou zápasech šest bodů v základní skupině Memoriálu historie nepamatuje ! Jistý postup do dalších bojů. Třetí zápas proti RSCM Rozkoš rozhoduje pouze pořadí ve skupině. Ten skončí smírně 1:1 (branka Zajíček) a Rozkoš díky lepšímu skóre postupuje z první pozice. Tatran se sedmi body bez porážky přepisuje historii M A P.

Sobotní mače končili před sedmou hodinou večerní. Počasí vydrželo, sluníčko sice moc vidět nebylo, ale pro hráče podmínky ideální. Z hlediska zranění všechno běžné úrazy vyplývající ze hry: nakopnutý kotník, naražený sval apod.

Po večeři byla na programu diskotéka a večerní ohňostroj. Bohužel seskok parašutistů z Aeroklubu Nového Město nad Metují , který byl naplánován na osmnáctou hodinu byl zrušen. Jako důvod uvedl telefonicky zástupce Aeroklubu nízkou oblačnost – tudíž neregulérní podmínky pro seskok. Škoda , tak za rok. 

 

Nedělní ráno opět vyšlo na domácí. Tatran svedl čtvrtfinálový souboj proti Wlokniarz Zgierz (PL). Zápas skončil bez branek, a tak přišly na řadu penalty. Tam byli Poláci úspěšnější a vyhráli 2:1! Tím si zajistili postup do semifinále. Další semifinalisti byli: Slavoj Stará Boleslav, Tempo Praha a Jiskra Jaroměř, která překvapivě vyřadila favorita Bohemians Praha na penalty 4:3!

Semifinálové dvojice tvořili Slavoj proti Tempu Praha a Jaroměř s polským Zgierzem.

Na Tatran vyšla vyřazená ,,Bohemka“ . V zápase domácí podali bojovný výkon, ale v poslední pětiminutovce již nestačili a inkasovali dvě branky. V dalším zápase o sedmé až osmé místo sehrál Tatran opět proti RSCM Rozkoš. Bohužel několik zraněných hráčů a únava sehrála svoje. Rozkoš zvítězila 3.1. Jedinou branku domácích dal Przybyla a stála za to. Přímý kop a šibenice! Pěkná tečka za turnajem pro tohoto hráče, který se ze žákovským dresem po sezóně loučí.

 

Semifinále si Slavoj s Tempem Praha poradila 2:0. V druhém česko-polském semifinále vítězí Jiskra opět po penaltovém rozstřelu, a to 6:5!

O třetí příčku na turnaji sehráli zápas Tempo Praha a Wlokniarz Zgierz. Mužstvo z Polska si bronzové medaile vybojovalo po bezbrankovém zápase a penaltovém rozstřelu 3:1!

O půl třetí bylo na programu poslední utkání ,a to nejdůležitější – finále. Mírným favoritem byla Slavoj, která prošla zápasy play off bez větších problémů se šesti vstřelenými brankami. Jejím soupeřem byla Jiskra Jaroměř. Po nepřesvědčivých výsledcích ve skupině a dvou penaltových vítězstvích ve vyřazovacích bojích je překvapením. Ale systém turnaje je jasný a do finále se Jiskra ,,prokousala“ zaslouženě. Branky dala v těch důležitých momentech ,a to bylo rozhodující !

 

Finálové předpoklady daly za pravdu. Slavoj měla více ze hry. Zůstalo jí více sil po dvou vyčerpávajících dnech , vstřelila jednu branku a celý turnaj tak vyhrála.

Na pomyslný trůn tohoto prestižního turnaje se tak vrací po třech letech.    

 

Slavnostního zakončení a předávání cen se zúčastnil osobně starosta Města Hostinné  pan Karel Klíma ,který pak oficiálně 22.ročník Memoriálu Antonína Plecháče ukončil.

Akce byla financována z prostředků programu Euroregion Glacensis za podpory Města Hostinné, Tělovýchovné Jednoty Tatran Hostinné a těchto sponzorů: Ekostol Jaroslav Olša, Jaroslav Kudrna, Pivovar Krakonoš, Elektro Ivo Janeba, Kominictví Hostinné, Grafika Josef Brzák a Restaurace U Bicana.

Pro bezmála 250 strávníků bylo připraveno více jak 1200 jídel , postaveno bylo 32 stanů a v areálu parkovalo přes 40aut.

Závěrem patří za zvládnutou akci poděkovat Restauraci U Bicana a těmto pořadatelům: J.Rosa, P.Šmucer, M.Celar, M.Kudrna, M.Polomčák, J.Kvášovský,D.Kováč, A.Novák, M.Jakoubek, B.Lánská a manželé Hejzlarovi za kamerou.

 

Autor: Boris Kováč
12.07.2009
foto
Přečteno: 1980x

Související články


Diskuse k článku

Honzak - 21.07.2009 08:25                        
;-) Poděkování všem zúčastněným(applause)
Pro přidávání příspěvků do diskuze se musíte přihlásit
02:58:12 © Luboš Horák (2008 - 2023)